AIR ARMS S400 PCP légpuska


A kis angol..


      

MŰSZAKI ADATOK:

-TELJES HOSSZ: CARBINE 925 MM / CLASSIC 1020 MM

-CSŐ HOSSZ:   395 MM / 494 MM

-SÚLY: 2800 GRAMM / 2900 GRAMM

-KALIBER: 4,5 mm-5,5 mm

-GYÁRI ENERGIA: 16 J DE KÉSZÜL XTRA FAC VÁLTOZATBAN IS AMI JÓVAL ERŐSEBB..

-LÖVET:1 LÖVETŰ PCP FEGYVER.

-BIZTOSÍTÁSA:MANUÁLIS (KÉZI)

-SÜTÉSE: KÉT ZÓNÁS,ÁLLÍTHATÓ HOSSZ ÉS ERŐ.

-REGULÁTOR:NINCS

-Fegyvercső:12 soros huzagolású Lothar Walther cső.

-ÁRA:KB 185.000 FT.(Z-shops fegyverbolt 2015.)

-Ajánlott lövedékek:JSB, AZ ENERGIÁNAK MEGFELELŐ SÚLYBAN!


BEMUTATÁS:

Az Air Arms légfegyverek, Angol gyártású és a legjobb minőségű termékek.A cég viszonylag nem régen,1983-tól gyártja a légfegyvereket.Ez nem mondható túl hosszú időnek,de a cég filozófiája a legjobb minőség és a folyamatos fejlesztés.Ennek és az állandó szigorú minőség ellenőrzéseknek köszönhetően,ma már az Air Arms légfegyverek a csúcson vannak,hobbi és verseny szinten is.Minden fegyverébe a leghíresebb fegyvercső gyártó Lothar Walther csövei kerülnek beépítésre,így még a 300 mm csőhosszúságú(Air Arms TX 200 HC)légpuskák pontossága is verseny szintű.Az Air Arms légfegyverek messze megelőzik a Török,Koreai,Kínai és Spanyol fegyvereket minőségben,pontosság és megbízhatóság tekintetében is.

Az Air Arms S400 pcp 1 lövetű ,tár nélküli változat.Mindenben teljesen megegyezik a nagyobb testvér paramétereivel az S410-el,csak a 410 már 10 lövetű forgótáras változat.Más különbség nincs köztük.Mindkettőt (400 és 410)forgalmazzák rövidebb változatban (carbine) és hosszabb változatban (classic) vagy ahogy mostanában jelölik (Rifle).


AZ AIR ARMS S 410 FORGÓTÁRAS:

    


ÉS A 400-AS TÁR NÉLKÜL..


     

     

Szerkezetileg teljesen megegyezőek,csak a csőhosszban és a tartály hosszban van kb. 100 mm eltérés.A rövidebb tartállyal értelem szerűen valamivel kevesebbet lőhetünk majd.A tartály gyors töltős,tehát nem kell ki-be tekergetni a töltéshez.A fegyverhez jár a töltőcsonk is,nem kell külön megvásárolni mint például a Benjaminnál..A töltőrésznél gyárilag van egy beépített kis szűrő,ami a nagyobb szennyeződésektől menti meg a tartályunkat és a szelepet.

     

A cső hossz ami a rövid változatnál 395 mm teljesen elég,ugyanazt a pontosságot produkálja még 40-50 méteren is,mint a 495 mm hosszú cső.Ennyit tesz ha LW cső van a fegyverben.. Az Air Arms fegyverek döntő többsége alapból bükkfából készül,ami teljesen kielégítő véleményem szerint.De igény szerint rendelhető diófa tussal is a fegyver,igaz ez már feláras és olyan 40.000 ft környékén indul típus függően..

Az Air Arms pcp fegyverei gyárilag mérőórával ellátottak,ami a fegyvertus alsó részén helyezkedik el.Tölteni a tartályt 190 bárra kell,a maximum nyomás 200 bár lehet.Ez a nyomás, energia beállítás függvényében 50-200 lövés közötti lövés leadásra lehet elég.Előbbi maximum,utóbbi 7,5 J beállításon.

     

Az Air Arms 200/400/410/510/TDR fegyverekben nincs beépített reduktor.A drágább sport fegyvereihez pedig még nem volt szerencsém,így azokat nem tudom biztosra megmondani.Valószínű hogy a 400.000 ft-os fegyvereiben már van,de az itt felsoroltakban nincs.Viszont reduktor nélkül is nagyon szépen viselkedik mindegyik típusa,de ez energia beállítás függő is.

Akár 7,5 J akár 16 J beállítással is nagyon szépen,viszonylag egyenletesen viselkedik,minimális sebesség ingadozása van csak,ami kategóriájában a legjobb fegyverré teszi.

A pcp fegyverektől még ma is sokan félnek,hogy milyen bonyolult és mi lesz ha egy tömítés tönkremegy,stb..Hát nem kell félni..Az itt felsorolt típusok mindegyike szerkezetileg „faék” egyszerűségű de mégis nagyszerű!Lényegében egy darab szelep a nagy nyomású tartály végében amit megüt egy kalapács és ennyi az egész..semmi bonyolítás,ezért is ilyen jó.Van még benne összesen 4-5 darab „O” gyűrű ami ha tönkremegy,pillanatok alatt cserélhető..

     

     

Nálunk ugye 7,5 J ami az engedély nélkül tartható légfegyver,de ez a légpuska tudhat jóval többet is.Az energia szabályzást úgy oldották meg nála,hogy egyszerűen a levegő átömlő furatot szabályozzák egy külső pici kis csavarral.Ez a fegyver jobb oldalán található az A.A logó alatt a tartály végénél.Van egy fedő csavar,amit el kell távolítani és az alatt egy másik picike csavar,amit imbusz kulccsal tudunk állítani. Ha teljesen be van tekerve akkor 6-7 J ha ki tekerünk 4 teljes kört akkor a maximumom vagyunk,ami alap esetben 16-17 J környéke.

     

Itt ugye már átléptük a Magyarországon engedélyezett határt,úgyhogy ha nincs rá engedélyünk ne piszkáljuk ha nem muszáj.Egyébként a fegyver ennél jóval nagyobb energiára is képes,de ahhoz már cserélni kell a tartályban lévő levegő elősűrítő kamrát,amit én csak  „kis réz vacaknak” hívok általában,mert így mindenki tudja miről van szó.. Laughing  Itt a nagyobb átömlő furat és a szelepet helyén tartó kis rugó gyengítésével lehet jóval nagyobb energiát elérni,de ez már rég nem legális,úgyhogy ha nem akarjuk hogy a rendőr bácsi a fejünkre koppintson akkor ne piszkáljuk.

Ami még említést érdemel,hogy a sűrítő kamrával is tudjuk az energiát szabályozni (bizonyos mértékig) így össze kell hangolni az átömlő furat szabályzó csavarral.A kisebb levegő felhasználás és kevesebb energia érdekében az elő sűrítő kamrának minél kevesebbet kell kiállni a szelepházból,így minél bentebb tekerjük,annál gazdaságosabban fog üzemelni és annál gyengébb lesz a fegyverünk.

     

A "KIS RÉZ VACAK"..Laughing


A fegyvert nagyon könnyű szerelni,semmi bonyolítás nincs benne.Persze láttam már fegyverművest is elvérezni,mert nem tudott 1-2 lényeges dolgot,ami miatt fél napja ment rá az Air Arms-ra. Tongue out Nagyjából egy óra alatt rommá szedtem,lefotóztam és össze is raktam.

Viszont jó tudni,hogy mivel Angol fegyverről van szó,így a fegyver csavarjai is Angolszász méretezésű csavarokkal van összerakva.Így az Angolszász méretezésű fegyverek esetében,természetesen inch alapú (colos méretezésű) bitfejekre vagy imbusz kulcsokra lesz szükség.

Nálunk a metrikus méretezés van elterjedve,de ezek az imbusz kulcsok nem teljesen egyeznek a colos imbusz kulcsokkal.

A méretek metrikus (nálunk szabvány) kulcsoknál:

1,5 : 2,0 : 2,5 : 3,0 :3,5 : 4,0 : 4,5 : 5,0 ...stb

A méretek colos,azaz angolszász mértékben:

1,27 : 1,59 : 1,98 : 2,38 : 2,78 : 3,18 : 3,57 : 3,97 : 4,76 ...stb

Tehát ha a fegyvert szerelni akarjuk,ez azt jelenti, hogy a mi szabvány imbuszunk el fog forogni az Air Arms csavarjának kulcsnyílásában.Persze ez nem jelenti azt,hogy nem lehet vele szétszedni,de nagyon figyelni kell rá!Ha a csavarok kulcsnyílását kisarkalljuk,akkor nem lehet majd kivenni a csavarokat csak fúrás-faragással..

Ez ugye garanciális problémánál egyből meglátszik és veszhet a garancia!

     

Még ami lényeges hogy az acél csavarokat ne húzzuk túl az alumínium felépítményben.A csavarokat csak meghúzni kell,nem megtépni!Szerelés közben még az alsó/felső rész közötti átömlő tömítés „O” gyűrűre kell figyelni,hogy a helyére kerüljön,egyébként ki fog fújni és egyenetlen lesz az energia.

     

     

 

Szereléskor a kalapács rudazatát és a betöltő rudat 1-2 csepp olajjal kenjük meg,hogy ne szárazon fusson. A „kis sárgaréz vacak” tekergetését egy a mérőóra alatti csavar biztosítja,hogy magától ne tudjon elrázkódni.Hogy ezt meglazítsuk, a mérőórát el kell távolítani.Ennek a csavarjára is figyeljünk,valamint az alatta lévő „O” gyűrűre is.


     

A tartályt csak úgy tudjuk letekerni ha nincs már benne levegő.A legjobb ha kilövöldözzük a levegőt és a szelep 50 bár környékén automatikusan le fog fújni.Ekkor már le lehet tekerni a tartályt.A légtelenítést végezhetjük úgy is hogy megnyomjuk a szelep végét,(az ütőmű rugó felőli végén)de előtte szét kell szedni akkor darabokba a fegyvert és a szelepet benyomni sem egyszerű..

Egyébként ahhoz hogy a  tartályt letekerjük,nem muszáj az egész fegyvert darabokba szedni,elég csak a levegőt kilőni belőle,mert így is szerelhető. Összerakás után az első feltöltéskor a fegyvert fel kell húzni,mert egyébként az ütőmű rugó nyomva tartja a szelepet és a tartályba töltött levegő egyenesen távozik a csövön át.Tehát ne ijedjünk meg ha sziszeg,csak elfelejtettük felhúzni..

     

     

A FEGYVER PONTOSSÁGA:

Mint mindig most is JSB-vel próbáltam ki a fegyvert,hiszen a gyártó is ezt javasolja hozzá.A fegyverre rá is van gravírozva hogy „JSB”.

     

A 7,5 J-hoz tökéletesen passzolt az „expressz” lövedék a 0,51 gramm súlyával. 20 méterre minden lövedék érte egymást,szórásképe szinte nulla volt,minden lövedék egy lyukba ment. 40 méterre már 16 J-s beállítás volna az ideális,de mivel szélcsend volt így maradtam a törvényes 7,5 J-nál.Szórásképe még 40 méterre is 10 mm-en belül maradt,még ilyen kis energiával is!

(Ennél a fegyvernél nem az a kérdés hogy mekkora az ő szórásképe,hanem az hogy mekkora a mi szórásképünk..Tongue out)

Hozzáteszem mindezt úgy,ahogy az új fegyvert kicsomagoltam a dobozából..Nem állítgattam az elsütő szerkezetet (pedig állítható az erő és sütési hossz is),nem políroztam át a fegyver csövet,hogy nem e sorjás,stb..és nem kellett várni 500-1000 lövést sem hogy bekopjon aminek be kell…Egyszóval kis túlzással mondhatni,hogy így tökéletes ahogy van..

 

     

A KÉPEN A FULL EGYSZERŰEN MEGOLDOTT MANUÁLIS BIZTOSÍTÁS...EGYSZERŰ MINT A "FAÉK" NEM A LEGJOBB MEGOLDÁS,DE EZ IS VAN RAJTA..


ÖSSZESÍTVE:

Az Air Arms fegyvereket bátran merem ajánlani akár hobbi,de verseny célokra is.Aki ezeket a fegyvereket választja az nem fog csalódni benne.A gyönyörű és igényes megmunkálású fegyvertus,a minőségi megmunkálású sorja mentes alkatrészek,a mérnöki precizitás és a Lothar Walther fegyvercső minderre a garancia. 

 

 

S.C. 2015




Legfrissebb Hírek